Mobing - istraživanje
Vrsta: Diplomski | Broj strana: 31 | Nivo: Internacionalni univerzitet u Novom Pazaru

Abstract
Rezime
Fenomen mobinga je postao mnogo popularan u mas-medijima, svakodnevnom govoru, i naučnoj literaturi. U skorijim dekadama prošloga veka, sistematičko istraživanje problema mobinga na radnom mestu su se pojačala.
Najčešće, one se odnose na istraživanje koje je sproveo Henz Lezmann, koji je precizno definisao termin, determinisao osnovne osobine, faze i posledice mobinga, i takođe je osnovao kliniku za davanje podrške žrtvama mobinga. Dalje istraživanje problema rezultiralo je u ogromnom broju studija u vezi sa prevazilaženjem fenomena, grupe rizika, motive i konačne ciljeve mobinga. Višedisciplionarski pristup problemu ohrabrio je razvoje programa pomoći i podršci žrtvama, takođe i broj regulacionih sankcionisanja mobinga na radnom mestu su uvedena.
UVOD
U ovom seminarskom radu će se prikazati mobing, istraživanje na ispitanicima putem upitnika u vezi mobinga na radnom mestu.
Za potrebe ovog seminarskog rada, firma koja je pristala da primi upitnike i da da odogovre je „Metalka“ Bečej. „Metalka“ se bavi proizvodnjom metlanih elemenata, kao što su žice, sajle itd. Firma ima 32 zaposlenih sa različitom stručnom spremom i različitom polnom grupom.
Teorijsko razmatranje problema mobinga
Mobing je psihološki teror u poslovnom životu i odnosi se na neprijateljsku i neetičku komunikaciju i maltretiranja koja su usmerena na sistematičan način od jednog ili više ljudi, uglavnom prema jednom, koji je zbog mobinga stavljen u poziciju u kojoj je bespomoćan i u nemogućnosti da se odbrani. To se radi s visokom učestalošću (najmanje jednom nedeljno) i u dužem razdoblju (najmanje šest meseci), što dovodi do značajne mentalne, psihosomatske i socijalne patnje žrtvi.
Ne treba brkati sitna spletkarenja i uobičajene tračeve s mobingom. Mobing je prava agresija, koja se odvija u etapama i isplanirano, na sličan način kao što se planira ratna strategija. Vrlo su brojni načini psiho-terora. Uz osnovnu podelu na takozvani vertikalni (nadređeni prema podređenim radnicima) i horizontalni mobing, koji je češći (radnik prema radniku iste ili slične kategorije): nadređeni ili kolege ograničavaju mogućnost izražavanja žrtve; žrtva se stalno izoluje, niko joj se ne obraća, premešta se u kancelariju daleko od kolega, ne poziva se na zajedničke sastanke, neformalna druženja kolega i slično; napada se lična reputacija, uz izmišljanje priče o žrtvi i njenom privatnom životu, ogovaranje, ismejavanje, vređanje, psovanje.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!